O knihách
Knihy, které významně ovlivnily můj život.
Nebudu zde vyjmenovávat desítky románů, které mě okouzlily, zaujaly, fascinovaly..., ani stovky básní, které se mnou zůstávají a přebývají v mém srdci. Vzpomenu zde na knihy, které významně ovlivnily můj život.
Edmondo de Amicis: Srdce
(jako dítě jsem ji zapomenutou vytáhla z tatínkovy knihovny). Velká kniha, formát B4 s překrásnými rytinami a obsahem, který mne zcela uchvátil a naladil mne už provždy na idealisticko-sentimentálně-romantickou notu. Schovala jsem si ji pak k sobě a moc se tátovi nechlubila s tím, jak mne okouzlila, už tenkrát jsem cítila, že by se mi někdo mohl smát, že je ta knížka moc kýčovitá. A taky mi tak nějak nepřipadala příliš pravdivá ve své ušlechtilosti.
Ale byla krásná, je krásná, často na ni myslím a vím i teď, kde přesně je v knihovně uložená. V té době jsem asi začala budovat svoji představu o tom, že život je rajskou zahradou, pokud si jej tak přejeme a té představě uvěříme. A rajská zahrada je plná krásných zvuků a barev, krotkých a nevinných zvířat, věrných přátel, inteligentních, kultivovaných a přitom vášnivých lidí, výjimečných umělců, vybraného jídla, skvělých kuchařů, zářících žen a nádherných mužů.
Napoleon Hill: Myšlením k bohatství
(přečetla jsem ji třikrát po sobě). Útlá knížečka, která se ocitla na pravém místě v pravý čas. To pravé místo byla má ruka a Česká republika. Ten pravý čas byl rok 1990, rok 0. Hltala jsem ji, slovo za slovem, v tramvaji, v autobuse, před spaním, po probuzení. Byla to kniha, která mne naučila skálopevně věřit v sebe samu, sledovat neochvějně svůj cíl a přitom se chovat k ostatním slušně. Nazvala bych ten čas manažerským obdobím svého života, dobou plnění materiálních snů a uspokojování ega. I to všechno je potřeba k osobnímu růstu.
Erhard Freitag: Všemocné podvědomí
(přečetla jsem ji nesčíslněkrát na přelomu let 1996, 1997). K této knize se vracím znovu a znovu. Pohladila mne po duši a přesvědčila mne, že má vlastní víra dokáže úchvatné věci. A naučila mne vyznat se sama v sobě a ve svých pocitech. Ta kniha je neskonale optimistická. A stejně tak jako Napoleon Hill tak i Erhard Freitag dodávají odvahu k neskutečným věcem.
A ještě na jednu knížku nesmím zapomenout:
Tenzin Wangyal Rinpočhe: Tibetská jóga snu a spánku
Některé části této knihy jsou prostě famózní. Další komentář nemám.